Нововведення в системі якості та безпечності харчових продуктів в Україні

Досить велика за обсягом частина Угоди про асоціацію з ЄС присвячена безпечності харчових продуктів і санітарним та фітосанітарним заходам. Зараз українців очікує ухвалення низки законопроектів, які охоплять усю сферу системи безпечності харчових продуктів, у тому числі і горіхову галузь. Україна має впровадити в національне законодавство понад 250 актів ЄС. На даний момент вже ухвалені кілька основних системних законів, які створюють основу для реформування. Ознайомитися з ними можна на інфографіці:

 

Відповідно до Угоди про асоціацію, в Україні має бути запроваджена європейська модель контролю безпечності, побудована за принципом “від лану до столу”. Вона передбачає контроль на всіх етапах виробництва та обігу харчових продуктів. Має бути враховано та задокументовано те, в яких умовах виробляється та перевозиться харчова продукція, в якій упаковці вона потрапляє та як зберігається на полицях крамниць. Європейська система організована так, аби швидко виявити та вилучити небезпечний продукт з обігу і оперативно усунути причину проблеми. 

Також законодавчо передбачено поступовий перехід виробниками харчової продукції на обов’язкове використання процедур НАССР. Це – англійська абревіатура, вона читається українською як “хассп” і розшифровується як Hazard Analysis and Critical Control Point, тобто система аналізу небезпечних факторів і контролю у критичних точках. В її основі – організація процесів під час виробництва та продажу продукції таким чином, щоб контролювати всі фактори, здатні зіпсувати продукт. Ці процедури в обов’язковому порядку будуть поетапно впроваджуватися в Україні на всіх підприємствах, що виробляють харчові продукти із непереробленими інгредієнтами тваринного походження, кондитерькі вироби, соки та на всіх малих підприємствах.

Ще одним нововведенням на шляху до стандартів ЄС стало створення у квітні 2016 року Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), яка замінила кілька контролюючих органів, що часто дублювали функції один одного. У 2017 році було схвалено ключовий для цієї служби закон “Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про харчові продукти та корми, здоров’я та благополуччя тварин”. Він набирає чинності у квітні 2018 року та посилює відповідальність виробників і підприємців за безпечність харчової продукції, запроваджує принцип перевірки виробництва без попередження, а також розширює підстави для позапланового приїзду на виробництво.

Угода про асоціацію не тільки змінює якість продукції для українських споживачів, але також відкриває для наших виробників величезний ринок Євросоюзу. Сукупно все це має створити в Україні ефективну європейську систему безпечності харчових продуктів, в центрі уваги якої – захист здоров’я та інтересів споживачів. Словом, збільшиться не лише кількість товарів з написом “Made in Ukraine” у крамницях за кордоном, насамперед, ми самі, купуючи їжу, матимемо значно менше приводів для хвилювання.

Джерело: http://www.eurointegration.com.ua/articles/2018/01/19/7076303/

Comments for this post are closed.